در جشنواره معلمان هنرمند بدون محدودیت در یک رشته شرکت کنید

زمان ارسال آثار اعلام شد/اختتامیه اولین دوره جشنواره معلمان هنرمند در اردیبهشت ۱۴۰۰ و به میزبانی فارس برگزار می‌شود

تهران (پانا) - نخستین جشنواره فرهنگی هنری معلمان هنرمند از سوی اداره کل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان فارس برگزار می‌شود.

دنیای پیچیده، شتابزده و توام با خمیرمایه‌های علمی امروز آنچنان ساختارها و سازمان‌های آموزشی و تربیتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که ضرورت بازبینی و به روز سازی مستمر برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره را امری بدیهی و لازم کرده است.

یکی از ویژگی‌های نظام آموزشی نوین و پیشرفته توجه جدی به نیازهای متنوع مخاطبان و تمهید مقدمات برای بروز و ظهور توانمندی‌ها و استعدادهای معلمان است. برگزاری مسابقات در اشکال و فرم‌های متنوع از دیرباز یکی از اهرم‌های ابراز وجود در جوامع بشری و به صورت سازمان یافته تر و منسجم در سازمان‌های آموزشی و تربیتی بوده و هست.

اوقات فراغت حین آموزش معلمان فرصتی است مغتنم برای برنامه ریزی، استعداد سنجی و تلاش برای بروز خلاقیت‌ها و ابتکارهای فرهنگی و هنری جامعه فرهنگیان، سوق دادن معلمان برای حضور در مسابقات و جشنواره‌های فرهنگی و هنری و عرضه توانمندی‌های خود، فرآیندی آموزشی تربیتی است که می‌تواند باعث ایجاد نشاط و شادابی بیشتر برای تاثیرگذاری آموزش باشد، مجموعه مسابقات فرهنگی و هنری نیز که در آموزش و پرورش ایران اسلامی در شکل نوین خود عمری بیش از سی و چند سال در بخش دانش‌آموزان دارد عرصه ای مهیا برای تضارب اندیشه‌های فرهنگی و هنری، بروز و ظهور استعدادها و شکوفایی توانایی‌های دانش‌آموزان در طول سالیان متمادی بوده و هنرمندان و فرهیختگان فراوانی را به جامعه ایران اسلامی هدیه کرده است.

به همین دلیل و با بهره مندی از ظرفیت‌های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و با استناد به آیین نامه شماره 589 تاریخ 14 / 6 / 85 شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون دائمی هیات امنای بنیادی ملی نخبگان (منطقی کردن و تعریف شاخص‌های علمی، استانداردسازی معیارها و فرایندهای شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای برتر هر بخش) و برنامه‌های ابلاغی سال 99 وزارت آموزش و پرورش منظم به نامه شماره 116 / 140 تاریخ 3 / 02 / 1399 شماره 39 معاونت پرورشی و فرهنگی (بازنگری در برنامه‌ها و فعالیت‌های فوق برنامه، با تأکید بر تقویت نقش تربیتی و مشارکت مؤثر مدیران و معلمان در تدوین و اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌ها) با تاکید بر کد فعالیت 8 - 2، جشنواره‌های فرهنگی و هنری معلمان هنرمند با رویکرد نوین و مبتنی بر آموزش مهارت و بر اساس آسیب شناسی های مکرر با نگاهی متعالی و به منظور توانمندی‌های بی نظیر جامعه فرهنگی و هنری معلمان همجنین جلب توجه نگاه نهادها و سازمان‌های همسو در عرصه‌های فرهنگی و هنری به بزرگترین رویداد فرهنگ و هنر در کشور همچنین تلاشی برای تسهیل مقدمات ارائه آثار فاخر فرهنگی و هنری معلمان به عنوان محصولات قابل استفاده و طراز جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

اهداف برگزاری جشنواره

1 . جریان سازی و بستر سازی برای تولید و توسعه محتوای منطبق بر فرهنگ اسلامی، انقلابی، ملی و بومی.

2 . تقویت مبانی فکری، فرهنگی و هنری معلمان.

3 . ایجاد زمینه تحرک، پویایی، شادابی و نشاط بیشتر معلمان از طریق رقابت‌های سازنده و تعالی بخش.

4 . ایجاد فضای همدلی، هم افزایی، تعامل فرهنگی و اجتماعی و تبادل دانش و مهارت بین معلمان.

5 - شناسایی معلمان علاقه‌مند به فعالیت‌های فرهنگی و هنری و ایجاد بسترهای لازم برای ارتقای دانش، بینش و مهارت‌های آنان.

6 - ارج گذاری و معرفی توانمندی‌ها و مهارت‌های علمی، ادبی و هنری معلمان.

7 - توسعه و تعمیق فعالیت‌های جمعی و گروهی و جذب حداکثری معلمان در فعالیت‌های فرهنگی و هنری.

8 - فراگیر سازی و مردمی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری معلمان

9 - استفاده از ظرفیت معلمان هنرمند در راستای اهداف برنامه درس ملی و فعالیت‌های تربیتی

10 - تکریم و نکوداشت معلمان هنرمند به عنوان سرمایه‌های معنوی و ارزشمند نظام تعلیم و تربیت

الف: محورهای جشنواره

1 - فرهنگی
2 - هنری

ب: شاخه‌های جشنواره:

1 - آفرینش های ادبی
2 - نقد ادبی و هنری
3 - رسانه و فضای مجازی
4 - هنرهای آوایی
5 - هنرهای نمایشی و فیلم کوتاه
6 - هنرهای تجسمی

ج) شرکت کنندگان

معلمان تمام دوره‌های تحصیلی شاغل در آموزش و پرورش (رسمی، پیمانی، قراردادی، حق التدریس)

* تمامی کارکنان و کارشناسان اداری، مدیران، معاونان، مربیان، مشاوران تربیتی تحصیلی و شغلی نیز شامل هستند.

‌* معلمان مدارس غیر دولتی که در سال جاری در مدارس غیر دولتی شاغلند می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند.

د)آثار

1 - تمام آثار ارائه شده در جشنواره باید از سوی شرکت کنندگان تهیه و تولید شده باشد و فرد شرکت کننده توانایی باز تولید اثر و یا مشابه آن را داشته باشد.

2 - هر شرکت کننده فقط در یک رشته می‌تواند شرکت کند.

3 - تمام آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره باید دارای شناسنامه مرتبط باشد.

4 - رعایت ضوابط اختصاصی هر رشته استناد به کتاب راهکارنامه و شیوه نامه جشنواره الزامی است.

5 - تمامی رشته‌ها انفرادی است.

6 - تمام آثار باید با توجه به جدول شماره هشت تا دهم اسفند ماه 1399 از طریق سامانه ای که متعاقبا اعلام خواهد شد، به دبیرخانه کشوری واصل شده باشد و آثاری که پس از این تاریخ ارسال شوند داوری نخواهد شد.

ه) زمانبندی جشنواره

جشنواره در یک مرحله کشوری و طبق تقویم اجرایی مندرج در جدول شماره یک برگزار می‌شود.

 نمایه رشته‌های جشنواره:

رشته‌های آفرینش‌های ادبی

رشته‌های نقد ادبی و هنری

رشته‌های رسانه و فضای مجازی

رشته‌های هنرهای آوایی

رشته‌های هنرهای نمایشی

رشته‌های هنرهای تجسمی

به گزارش پانا، علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی با اشاره به استقبال و درخواست تعداد زیادی از معلمان هنرمند و مصوبه شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره فرهنگی هنری معلمان هنرمند گفت: محدودیت شرکت در یک رشته برداشته شده و معلمان عزیز علاقه‌مند به شرکت در جشنواره می‌توانند در هر زمینه‌ای که تخصص و اثر دارند با توجه به رشته‌های جشنواره شرکت کنند.

به گفته وی معلمان علاقه‌مند می‌توانند تا ۱۰ اسفند از طریق سایت www.artistteachers.ir در جشنواره شرکت کنند و برای شرکت در هر رشته باید مجدد وارد سامانه شده و کد رهگیری مجزایی دریافت کنند.

اختتامیه اولین دوره جشنواره معلمان هنرمند اردیبهشت 1400 به میزبانی استان فارس برگزار می‌شود.