علی رمضانی در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی وفرهنگی گفت: جشنواره های فرهنگی و هنری در میهن عزیزمان ایران اسلامی عمری به بزرگی تلاش ها و اهتمام مربیان و معلمان دلسوز و عاشقی دارد که تعالی و رشد دانش آموزان را صرفا در کلاس و کتاب خلاصه نمی دانستند و تلاش برای ارتقاء اندیشه های فرهنگی و تقویت باورهای هنری دانش آموزان را فریضه ای به عظمت معلمی می دانستند.
وی ادامه : از این رو در سال تحصیلی 62-61 و همزمان با فروغ نورانی انقلاب اسلامی جشنواره های فرهنگی و هنری در گوشه گوشه کشور و با نگاه متعهدانه به حوادث روز کشور و بیان احساسات و تمایلات دانش آموزان برگزار شده است.
رمضانی خاطر نشان کرد:‌ اما تاکنون جشنواره فرهنگی هنری تخصصی ویژه معلمان در سطح کشور برگزار نشده است و در سال تحصیلی 1400-1399 برای اولین بار این جشنواره با اهداف جربان سازی و بستر سازی برای تولید و توسعه محتوای منطبق بر فرهنگ اسلامی، انقلابی ملی و بومی، برگزار خواهد شد.
مدیر کل فرهنگی هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی ادامه داد: از کارکردهای دیگر این جشنواره علاوه بر موارد فوق می توان به تقویت مبانی فکری، فرهنگی هنری معلمان،ایجاد زمینه تحرّک، پویایی، شادابی و نشاط بیشتر معلّمان از طریق رقابت‌های سازنده و تعالی‌بخش ،ایجاد فضای همدلی، هم‌افزایی، تعامل فرهنگی و اجتماعی و تبادل دانش و مهارت بین معلمان،شناسایی معلمان علاقه‌مند به فعالیت‌های فرهنگی و هنری اشاره کرد.
وی ایجاد بسترهای لازم برای ارتقای دانش، بینش و مهارت‌های فرهنگیان،ارج‌گذاری و معرفی توانمندی‌ها و مهارت‌های علمی، ادبی و هنری معلمان وتوسعه و تعمیق فعالیت‌های جمعی و گروهی و جذب حداکثری معلمان در فعالیت‌های فرهنگی و هنری را از سایر محورهای این جشنواره بر شمرد .
رمضانی با اشاره به رشته های جشنواره معلمان گفت: این جشنواره در 6 محور آفرینش های ادبی ، نقد ادبی و هنری ، رسانه و فضای مجازی ، هنرهای آوایی ، هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی در 40 رشته ویژه تمامی معلمان رسمی ، پیمانی ، قراردادی ، حق التدرس در مدارس دولتی ، غیر دولتی و اداری در سراسر کشور برگزار می شود.